Haber

Ukrayna, Rus sporcuların Olimpiyatlara katılmasına “tarafsız sporcular” olarak karşı çıkıyor

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, Rus sporcuların Paris’teki 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’na “tarafsız sporcular” olarak katılmalarına izin verilmemesi çağrısında bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Olimpiyat ilkeleri ve savaş temelde birbirine zıttır. Rusya saldırganlığı ve terörü durdurmalı. Ancak o zaman Rusya’nın Olimpiyatlara katılımından söz etmek mümkün olacaktır.” terimleri kullandı.

Zelenskiy, Ukraynalı Olimpiyat sporcularının Rusya’nın bombardımanından zarar gören stadyum ve spor salonlarında yaptıkları antrenmanlardan da fotoğraflar paylaştı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ruslar ve Belarusluların 2024 Yaz Olimpiyat Oyunlarına “tarafsız sporcular” unvanıyla katılmalarının “yollarını arayacağını” duyurdu.

Ukrayna Atletizm Federasyonu, IOC’nin açıklamalarını kınayarak, “Rus ve Belaruslu sporcuların özellikle 2024 Olimpiyat Oyunlarına tarafsız sporcu ünvanı ile katılması, Rus devletinin savaşı sürdürme yönündeki acımasız çabasını destekleyen bir durumdur. ” değerlendirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu