Teknoloji

Şimdiye Kadarki Güneş Lekelerinin En Net Fotoğrafları

Milyonlarca yıldır gücüyle gezegenimizde yaşamı mümkün kılan yıldızımız Güneş, teknolojinin gelişmesiyle her geçen gün daha net görüntüleniyor. Rekor kıran net manzaraların mimarı Daniel K. Inouye Solar Telescope, bu kez güneş lekeleriyakından göstermeyi başardı.

ABD Ulusal Güneş Gözlemevi’nin paylaştığı görüntüler, Güneş’teki siyah noktaların içini gösteriyor. her zamankinden daha net görmemizi sağladı. Dönen konveksiyon hücreleri ve plazmanın noktalar içindeki hareketi açıkça ayırt edilebilir.

Güneş lekelerinin en net fotoğrafları:

Fotoğrafların küçük bir bölümünden alınan üst fotoğraftaki her bir konveksiyon hücresi, Türkiye’den biraz daha küçükboyutunda.

Güneş lekesi nedir?

Güneş lekeleri, Güneş üzerindeki rastgele bir noktaya göre manyetik alanın daha yoğun olduğu noktalarda ortaya çıkarlar ve bu noktalarda sıcaklık daha düşük olduğu için bize siyah görünürler.

Sayısı artan veya azalan güneş lekeleri ortalama 11 yıl takip etme. Güneş lekelerinin artmasıyla birlikte Güneş’ten yansıyan sıcaklık azaldığından, daha fazla lekenin yaşandığı dönemlerin Dünya’yı da etkileyebileceği varsayılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu