Teknoloji

Google, Drive uygulamasıyla Windows 8 ve tüm 32 bit işletim sistemlerine son darbeyi vurdu.

Windows 8 ve Windows 8.1’in resmi olarak süresi doldu. Artık Google, Drive masaüstü uygulamalarının bu işletim sistemlerine bağımlı olmasına son veriyor.

Cihazlar ve bulut arasında eşitleme yapan Google Drive uygulamasını kullanarak belgelerini Google Drive ile eşitlemeye devam etmek için kullanıcıların Windows 10 veya Windows 11’e yükseltmeleri gerekir.

Google Drive sürüm notlarına göre, Ağustos 2023’ten itibaren Google, Drive’ı Windows 8/8.1, Windows Server 2012 ve Windows’un tüm 32 bit sürümlerinde desteklemeyi bırakacaktır. Ancak, 32 bit Windows kullanıcıları yine de bir web tarayıcısı aracılığıyla Google Drive’a erişebilecek.

Şubat’ta Windows 8, 8.1 ve Windows 7’de Google Google, Chrome ekini de durdurmuştu. Bu nedenle yeni karar, Google’ın eski işletim sistemlerindeki hizmetleri sonlandırma stratejisiyle uyumlu görünüyor. Google Chrome, güncellemeden sonra çalışmaya devam ederken, artık bu işletim sistemlerini çalıştıran cihazlar için herhangi bir rastgele özellik güncellemesi ve güvenlik yaması sunulmayacaktır.

Mozilla ayrıca yakın zamanda Windows 7, 8 ve 8.1’deki Firefox temelinin sona erme tarihini duyurdu.Bir belgeye göre, Windows 10 veya 11’e yükseltmek istemeyen müşteriler, Eylül 2024’e kadar Firefox 115 Extended Booster Release’i (ESR) kullanabilecekler. Mozilla, güvenlik güncellemelerini 15 ay daha yayınlamaya devam edeceğine söz verdi.

Windows 8 ve 8.1, klasik Windows arabirimindeki değişiklikleri nedeniyle karışık eleştiriler aldı. Microsoft’un bu işletim sistemlerini kullanımdan kaldırma kararı, daha modern ve desteklenen bir platforma geçmenin önemini vurgulamaktadır.

StatCounter’ın aylık raporlarına göre, Windows 8.1 şu anda yaklaşık %0,5’lik bir pazar payına sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu