Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan altılı masaya eleştiri: Ülkeyi altı kayyum yönetecek!

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı’nın açıkladığı Cumhurbaşkanlığı kriterlerine tepki gösterdi.

“OYU MİLLET VERECEK, ÜLKEYİ ALTI DÜZENLEYİCİ YÖNETECEK”

Altılı tablonun ortaya koyduğu Cumhurbaşkanı profilinin güven ve istikrarı zedeleyeceğinin altını çizen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Altı kaptan bir gemiyi batırır. Parlamenter sistem diye yola çıkarlar ve sonunda dünyada eşi benzeri olmayan bir sistem icat ederler.

Onların seçeceği Başkan, masadaki altı kişiye karşı sorumlu olacaktı. İki kavram çok önemlidir: Güven ve istikrar. Millet oy kullanacak ve ülkeyi altı kayyum yönetecek. Altı tokmak bir tambura inecek.”

“KORUYUCU” GİBİ

Söz konusu modelle seçilecek Cumhurbaşkanı’nın konumunu eleştiren Erdoğan, şunları söyledi: “Bu modeldeki Cumhurbaşkanı’nın Anadolu’da koruduğu kargaları uzak tutmak için koruduğu korkuluktan daha iradeli, kişilikli ve güçlü olması mümkün mü?”sözlerini kullandı.

“DEMOKRASİ DEĞİL, SİVİL DARBE GİRİŞİMİ”

Altılı masadaki diğer liderlerin imza yetkisinin de anayasaya aykırı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti: “Anayasa’da Olmayan Yetkiyi Kullanmanın Adı Demokrasi Değildir, Sivil Darbe Girişimidir”dedi.

KAYNAK: HABER7

haber-olur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu