Ekonomi

Çin yuanı, PBOC hamlesinin ardından yükseldi

Çin yuanı, ülkenin merkez bankasının yakın tarihli bir satıştan sonra para birimini desteklemek için harekete geçmesi, spekülasyonu dizginleme sözü vermesi ve döviz piyasasında daha fazla istikrar çağrısı yapması sonrasında Cuma günü toparlandı.

Cuma günü yapılan açıklamaya göre, Çin Halk Bankası ve para birimi düzenleyicisi, piyasa beklentileri rehberliğini güçlendirecek ve gerektiğinde konjonktür yanlısı ve tek taraflı piyasa davranışını düzeltmek için harekete geçecek.

Açık deniz ticaretinde yuan, dolar karşısında yüzde 0.5 artışla 7.0121’e yükseldi ve Aralık ayından bu yana en düşük seviyesi olan 7.0750’den geriledi.

Londra’daki Monex Europe’da FX analitiği başkanı Simon Harvey şunları söyledi: “Günlük mandalların bu hafta CNY değer kaybı üzerinde gerçekten fazla baskı oluşturmadığı göz önüne alındığında, duyuru kesinlikle sürprizdi. Para biriminin hızından memnun değiller. temel göstergelerdeki marjinal iyileşmeler göz önüne alındığında değer kaybı.” dedi.

PBOC’nin hamlesi, beklenenden zayıf Çin ekonomik verilerinin yuan üzerinde baskı oluşturması ve doların genel olarak değer kazanmasıyla geldi. Duyuru, PBOC, Devlet Döviz İdaresi yetkilileri ve piyasa lideri bir kurum olan Çin Para Birimi Komitesi’nin Perşembe günkü toplantısının ardından geldi.

Açıklamaya göre yetkililer, piyasa istikrarı ve döviz kurundaki sert hareketlerin düşürülmesi çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu