Yaşam

24. Geleneksel Kumluca Tarım ve Seracılık Festivali Başladı

24. Geleneksel Kumluca Tarım ve Seracılık Şenliği başladı. Yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiği festival ile Yörük kültürünün nesilden nesile aktarılması amaçlanıyor.

Dünyadaki ve Türkiye’deki yörüklerin bir araya geldiği Klasik Kumluca Tarım ve Seracılık Şenliği dün gece yörük çadırlarının kurulması ve yörük ateşinin yakılmasıyla başladı.

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ve eşi Nurgül Köleoğlu, CHP İlçe Başkanı Arif Kocacık, YETER Partisi İlçe Başkanı Bekir Bircan, Saadet Partisi İlçe Başkanı Ergün Eren, DEVA Partisi İlçe Başkanı Veysel Akın ve DEVA Partisi İlçe Başkan Adayı Cengiz Akkın, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda Kumlucalı katıldı.

Yörük Göçü ile Kumluca’da göçebelerin yaylaya göçünü canlandıran vatandaşlar, geçmişte kullanılan yörük kıyafetleri ve tarım aletleriyle Gödene Caddesi’nden Karatepe Stadı’na yürüdü. Geçmişte kullanılan deve, eşek, at, köpek gibi hayvanlar ve tarım aletleri ile çeşitli yaşam malzemelerinin sergilendiği etkinlik, vatandaşların ilgisini çekti. Yörük Göçü temsilcisinin ardından kurulan çadırları çok sayıda vatandaş ve turist ziyaret etti.

Yörük çadırlarını da ziyaret eden Lider Köleoğlu, vatandaşlar ve çocukları ile sohbet etti. Köleoğlu, “Bütün çadırlarımızın tam ortasında bir çadırımız var, bu çadırın önünde Yörük ateşimizi yaktık ve temsilen bugün Yörük Göçümüzün başlamasına vesile olduk.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

haberbismil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu